W ostatnim czasie coraz intensywniejsza staje się kampania reklamowa banków, mająca na celu skłonienie frankowiczów do rezygnacji z procesu sądowego i zawarcia ugody. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania ? Krótko wyjaśniamy.
W przypadku wygranego procesu sądowego z bankiem, obie strony są zobowiązane zwrócić to, co sobie wzajemnie świadczyły. Mówiąc w skrócie: frankowicz musi zwrócić bankowi kwotę wypłaconego na jego rzecz kapitału kredytu, natomiast bank musi zwrócić frankowiczowi wszystkie wpłaty jakich ten dokonał w toku spłacania kredytu wraz z odsetkami.
Co ważne, zgodnie z głośnym wyrokiem z dnia 15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przesądził, że Bank nie może domagać się od frankowicza żadnego dodatkowego wynagrodzenia za korzystanie z pożyczonego kapitału.
Nie dziwi więc, że Banki chcąc zminimalizować ponoszone straty (znacząca część spraw sądowych, niektórzy twierdzą, że nawet ponad 90 % jest wygrywanych przez frankowiczów), coraz intensywniej reklamują chęć zawarcia ugód z frankowiczami. Najczęstszą propozycją jest chęć przewalutowania kredytu po korzystniejszym niż obecnie dla kredytobiorcy kursie lub przewalutowanie tego kredytu na kredyt złotówkowy.
Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania sporu ?
Do głównych zalet należy z pewnością zaliczyć czas. Proces sądowy trwa średnio od 2 do 3 lat. W przypadku zawarcia ugody poprawę naszej sytuacji finansowej zobaczymy niemalże od razu.
Wadą tego rozwiązania jest natomiast to, że nigdy nie otrzymamy takich pieniędzy, jakie można uzyskać w sądzie, a często są to kwoty wyższe o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Jako Kancelaria w pierwszej kolejności zawsze zachęcamy naszych Klientów do podjęcia rozmów ugodowych z bankiem w celu oceny, czy wynegocjowane przez nas warunki są dla nich korzystne i akceptowalne. Dopiero w sytuacji gdy Klienta nie satysfakcjonują przedstawione przez Bank warunki, przechodzimy wraz z naszymi Klientami do procesu sądowego.
Jeżeli masz kredyt we frankach zapraszamy do bezpłatnej analizy Twojej sytuacji i zapisów umowy kredytowej.