W związku z coraz częściej pojawiającymi się pytaniami naszych Klientów, czy i kiedy w sprawach frankowych warto złożyć do sądu wniosek o zabezpieczenie roszczenia o ustalenie nieważności zawartej przez nich umowy kredytu, przedstawiamy Państwu garść najważniejszych informacji.
Po wyrokach TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) sądy masowo przychylają się do wniosków frankowiczów o zabezpieczenie ich roszczeń o ustalenie nieważności zawartych przez nich umów kredytu. Co więcej, banki coraz częściej rezygnują ze składania zażaleń na postanowienia sądów w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia, co oznacza w praktyce, że postanowienia sądów I instancji stają się prawomocne bez konieczności oczekiwania na ewentualną decyzję sądu wyższej instancji.
Na czym polega takie zabezpieczenie roszczenia?
Jeżeli sąd przychyli się do naszego wniosku, wówczas do końca trwania procesu frankowicz może zostać:
(1) zwolniony z obowiązku uiszczania rat kredytu, a dodatkowo bank
(2) nie będzie mógł w tym czasie złożyć frankowiczowi oświadczenia o wypowiedzeniu umowy kredytu oraz
(3) nie będzie mógł umieścić w Biurze Informacji Kredytowej informacji o niespłacaniu kredytu.
Kiedy warto złożyć taki wniosek?
W związku z tym, że w przypadku unieważnienia umowy kredytu przez sąd strony muszą dokonać wzajemnego rozliczenia spełnionych świadczeń (tj. bank musi zwrócić frankowiczowi wszystkie wpłaty jakich ten dokonał spłacając kredyt, a frankowicz musi zwrócić bankowi wysokość udostępnionego mu kapitału), naszym Klientom każdorazowo rekomendujemy złożenie takiego wniosku jeżeli suma jego wszystkich wpłat dokonana na rzecz banku przewyższa lub przynajmniej oscyluje w granicach kwoty udostępnionego kapitału.
Takie rozwiązanie daje natychmiastowe odciążenie budżetu domowego poprzez brak obowiązku spłaty comiesięcznych rat kredytu i sprawia, że oczekiwanie na wyrok sądu (często 2-3 letnie) staje się bardziej komfortowe.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.