Przedstawiamy i polecamy Państwu lekturę istotnych wyroków wydanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach tzw. frankowych umów kredytowych. Poszczególne orzeczenia zostaną przez nas bliżej omówione w kolejnych artykułach.
TSUE C-139/22
Abuzywny charakter klauzul umownych. Sąd krajowy ma uprawnienie do stwierdzenia, że warunek umowny jest nieuczciwy, jeśli jego treść pokrywa się z klauzulą umieszczoną w rejestrze klauzul abuzywnych. W konsekwencji uzasadnione jest usunięcie nieuczciwego warunku umownego z umowy kredytowej, co może prowadzić do jej nieważności.
TSUE C-140/22
Oświadczenie o skutkach nieważności umowy. Omawia kwestie początku biegu terminu przedawnienia roszczeń oraz naliczania odsetek. Dodatkowo, Trybunał ponownie rozważył kwestię rozliczeń między frankowiczami a bankiem po stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej.
TSUE C-28/22
Przedawnienie roszczeń banków i zarzut zatrzymania. Skorzystanie przez Bank z zarzutu zatrzymania nie prowadzi do utraty przez konsumentów odsetek ustawowych za opóźnienie.
TSUE C-570/21
Rozszerzenie ochrony konsumentów. Nawet osoba prowadząca działalność gospodarczą lub zawodową w pewnym stopniu może być uznana za konsumenta. Jest to możliwe w przypadku, gdy cel gospodarczy lub zawodowy nie jest uznawany za dominujący.
TSUE C-520/21
Bezumowne korzystanie z kapitału. Bankom nie przysługują żadne dodatkowe roszczenia ponad kwotę udostępnionego kapitału. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ponownie poparł frankowiczów.
TSUE C-287/22
Zawieszenie płatności rat. TSUE potwierdził prawo frankowiczów do składania wniosków do sądu o zabezpieczenie w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwającego procesu.
Jeśli stoisz przed trudnym wyborem, a decyzja wydaje się być niepewna, zwróć się do naszej kancelarii. Jesteśmy gotowi udzielić Ci profesjonalnej porady, pomagając podjąć właściwe kroki. Razem możemy znaleźć najlepsze rozwiązanie Twojej sytuacji.
Skorzystaj z naszego doświadczenia i wiedzy w dziedzinie franków.