Kredytobiorcy wchodzący w spory sądowe z bankami, zobowiązani są do poniesienia podstawowej opłaty od pozwu, która wynosi 1.000,00 złotych. Kredytobiorca – konsument, wstępując na drogę sądową, już na starcie może zatem liczyć się z niższymi kosztami niż w innych sprawach prowadzonych w sądach, które zazwyczaj obliczane są procentowo od wartości kwoty dochodzonej od drugiej strony.
Jeszcze nigdy dotychczas nie było tak sprzyjającego frankowiczom trendu w orzecznictwie sądów krajowych i europejskich. Biorąc pod uwagę ilość spraw pozytywnie rozstrzyganych przez sądy, jest to bardzo dobry moment na podjęcie działań i zweryfikowanie swojej sytuacji z profesjonalnym pełnomocnikiem.
Decydując się na złożenie pozwu do sądu, musisz być przygotowany na poniesienie opłat sądowych. Zgodnie z ogólnymi przepisami, opłata ta wynosi 5% wartości przedmiotu sporu (WPS), czyli kwoty, o którą wnioskujesz w pozwie. Przykładowo, jeśli twój pozew dotyczy kwoty 500.000,00 złotych, opłata sądowa wyniesie 25.000,00 złotych. Wniesienie opłaty jest niezbędne do rozpoczęcia postępowania, a bez jej wniesienia sąd odrzuci pozew. W przypadku spraw frankowych wnioskowana kwota, to zazwyczaj nawet kilkaset tysięcy złotych. Dlatego w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych znalazł się przepis artykułu 13a, który określa opłatę w sprawach przeciwko bankom. Opłata sądowa w sprawach powyżej 20.000,00 złotych, to stała kwota: 1.000,00 złotych – niezależnie od kwoty kredytu, nie zapłacisz więc za wniesienie pozwu niż 1.000,00 złotych.
W sprawach frankowiczów może pojawić się wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, np. z zakresu finansów i rachunkowości. Na początkowym etapie postępowania koszty przygotowania takiej opinii ponosi ten, kto o nią wnosi, czyli najczęściej bank. Wysokość zaliczki na wynagrodzenie biegłego, to wydatek około 2.000,00 złotych.
Jeśli korzystasz z profesjonalnej pomocy prawnej, musisz również uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa w kwocie 17,00 złotych. Większość spraw frankowych nie kończy się przed sądem I Instancji, gdyż banki wciąż składają apelację od przegranych spraw. Sporadycznie zdarza się, że to frankowicz przegrywa sprawę frankową w pierwszej instancji (np. w sytuacji, gdy sąd stwierdzi, że nie zawierał on sprawy jako konsument albo w przypadkach niewielkiego procenta umów, które umożliwiały wypłatę i spłatę kredytu bezpośrednio w CHF). Wtedy możliwe jest złożenie apelacji przez frankowicza. Jednak i w tym przypadku opłata od apelacji wynosi 1.000,00 złotych (w sprawach, w których walczymy o kilkaset tysięcy złotych, to dopuszczalny wydatek). Bank natomiast, aby wnieść apelacje, musi wnieść opłatę na zasadach ogólnych.
Minimalne koszty zastępstwa procesowego każdej ze stron można natomiast ustalić na podstawie rozporządzenia w sprawie opłat za czynności radców prawnych bądź adwokatów. Przykładowo, w przypadku radców prawnych stawka minimalna w odniesieniu do spraw o wartości wnioskowanej w pozwie mieszczącej się w przedziale 50.000,00 – 200.000,00 złotych, to kwota 5.400,00 złotych, powyżej 200.000,00 złotych i poniżej 2.000.000,00 złotych, to kwota 10.800,00 złotych. Wyżej wymienione stawki, to koszty jakie uzyska strona wygrana dopiero po zakończeniu postępowania (należy w tym zakresie pamiętać o specjalnym wniosku). Frankowicz nie musi posiadać ww. środków przed rozpoczęciem postępowania, a konieczność ich poniesienia powstanie dopiero, jeśli przegramy sprawę.
Ważne – to przegrywający zwraca koszty. Wymienione wyżej kwoty, w przypadku wygranej frankowicza, muszą być zwrócone przez przegrywającego, czyli bank. Zatem opłatę od pozwu (1.000,00), opłatę skarbową od pełnomocnictwa (17,00 zł), koszty zastępstwa procesowego (5.400,00 lub 10.800,00 zł) oraz ewentualną zaliczkę wniesioną na poczet wynagrodzenia biegłego (ok. 2.000,00 zł) bank będzie zobowiązany zwrócić na rzecz frankowicza.
Stawki usług prawnych świadczonych przez adwokatów i radców prawnych, którzy pomagają w sprawie, nie są odgórnie ustawowo określone. Ta sama usługa prawna może w jednej kancelarii kosztować 5.000,00 złotych, a w innej 10.000,00 złotych. Kancelarie wyceniają usługi, biorąc pod uwagę ilość koniecznej do wykonania pracy, ilość potencjalnych rozpraw, koszty własne, a przede wszystkim indywidualną sytuację frankowicza. Weryfikacja sytuacji prawnej frankowicza możliwa jest dopiero po przeprowadzeniu bezpośredniej rozmowy i zapoznaniu ze wszystkimi dokumentami. Popularnym rozwiązaniem, jest uzależnienie ostatecznego wynagrodzenia kancelarii od success fee, gdzie frankowicz wpłaca z góry niskie wynagrodzenie początkowe, a ostateczna wysokość wynagrodzenia kancelarii uzależniona jest od wyniku sprawy, czyli skuteczności działań kancelarii. Kancelaria otrzymuje dodatkowe środki tylko w przypadku wygranej sprawy, a w przypadku przegrania sprawy pozostaje jedynie z niskim wynagrodzeniem początkowym. Podkreślamy, że zasady współpracy powinny zostać zawsze jednoznacznie ustalone przed jej rozpoczęciem, a także być jasne dla obu stron. W celu zabezpieczenia swoich spraw zalecamy zawarcie umowy o świadczenie usług prawnych.
Jeśli stoisz przed trudnym wyborem rozwiązania swojej sytuacji, a decyzja wydaje się niepewna, zwróć się do naszej Kancelarii. Jesteśmy gotowi udzielić Ci profesjonalnej porady, pomagając podjąć właściwe kroki. Razem możemy znaleźć najlepsze rozwiązanie Twojej sytuacji.
Skorzystaj z naszego doświadczenia i wiedzy w dziedzinie franków.