Wielu frankowiczów, którzy zwracają się do naszej kancelarii, często zastanawia się, jak przebiega proces prawny, który mają zamiar rozpocząć i jaka będzie ich rola w postępowaniu. Poniżej opisujemy kroki, które przejdzie frankowicz od momentu podjęcia decyzji o współpracy z kancelarią do momentu zakończenia postępowania.
1 krok: kontakt z kancelarią – decyzja frankowicza
Rozmowa. Analiza umowy i dokumentacji kredytowej. Weryfikacja czy umowa może zostać zakwalifikowana jako nieważna (tzn. czy posiada klauzule abuzywne). Przedstawienie przez kancelarię potencjalnych korzyści i zagrożeń postępowania.
2 krok: pozyskanie zaświadczenia historii spłat kredytu z banku – frankowicz (pomaga kancelaria)
Pozyskanie zaświadczenia przygotowanego przez bank, które określa: jaki kapitał został wypłacony, jakie wpłaty zostały wykonane przez frankowicza i jak zostały rozliczone, obecny stan należności. Zaświadczenie jest niezbędne do przygotowania pozwu.
3 krok: wezwanie banku do dobrowolnej zapłaty – kancelaria
Przygotowanie merytorycznego stanowiska i propozycja polubownego zakończenia sprawy skierowana do banku.
4 krok: przygotowanie dokumentacji i złożenie pozwu – kancelaria
Sporządzenie pozwu zawierającego roszczenia o unieważnienie umowy i zapłatę.
5 krok: postępowanie przed sądem I instancji – kancelaria, przygotowanie frankowicza do rozprawy oraz zastępstwo na rozprawie
Analiza treści odpowiedzi na pozew, przygotowanie dodatkowych pism procesowych. Zajęcie merytorycznego stanowiska. Obecność na rozprawie, rozpoznanie przez sąd stanowisk stron, przesłuchanie świadków oraz frankowicza.
6 krok: wyrok sądu I instancji – sąd/kancelaria/decyzja frankowicza
Po przeprowadzeniu dowodów w sprawie sąd wydaje wyrok. Możliwe, że po tym etapie przejdziemy bezpośrednio do kroku nr 8. Niezadowolona z treści wyroku strona może wnieść o sporządzenie uzasadnienia wyroku, a następnie złożyć apelację.
7 krok: postępowanie przed sądem II instancji – kancelaria/decyzja frankowicza
Każda ze stron może złożyć apelację od wyroku I instancji. Sąd II instancji wydaje wyrok, który ostatecznie kończy sprawę.
8 krok: wykonanie wyroku – kancelaria/decyzja frankowicza
Po unieważnieniu umowy pomagamy w doprowadzeniu do wykonania wyroku, dokonujemy rozliczenia z bankiem, pomagamy w wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej.
*Kancelaria prowadzi mediacje przed KNF na życzenie frankowicza.
**Kancelaria składa wniosek o zabezpieczenie roszczenia – na wniosek frankowicza/doradza kancelaria – możemy wnioskować o wstrzymanie spłaty kredytu na czas prowadzenia postępowania.
Jeśli stoisz przed trudnym wyborem rozwiązania swojej sytuacji, a decyzja wydaje się niepewna, zwróć się do naszej Kancelarii. Jesteśmy gotowi udzielić Ci profesjonalnej porady, pomagając podjąć właściwe kroki. Razem możemy znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej sprawy.
Skorzystaj z naszego doświadczenia i wiedzy w dziedzinie franków.